Ako si vybrať klimatizáciu

Ako vybrať klimatizáciu do bytu a kancelárie

Klimatizácia je v súčasnej dobe skoro v každej kancelárii a v obchodoch samozrejmosťou a už ju mnoho ľudí začalo využívať aj v domácnostiach. Upravuje okolitú teplotu podľa potreby, teda nasáva vonkajší vzduch, ktorý potom filtrujeupravuje teplotu a vlhkosť na požadované hodnoty. Klimatizácia automaticky udržiava nastavenú teplotu bez ohľadu na vonkajšie prostredie.

Čo je nutné premyslieť?

Kým si klimatizáciu zaobstaráte, je potrebné dopredu si rozmyslieť, aké priestory potrebujete klimatizovať, ako veľkú budete teda klimatizáciu potrebovať, v akej cenovej relácii ste ochotní tento prístroj kúpiť a pod. Tiež veľa záleží pri výbere na tom, aby ste sa zamysleli, či budete potrebovať klimatizáciu namontovať a či je teda nutné objednávať si montážnu firmu alebo ju môžete pripraviť na prevádzku bez vyškoleného technika. Vždy je nutné stanoviť si dopredu požiadavky, ktoré od prístroja očakávate a podľa nich rozmýšľať ďalej.

Je dôležitý výkon klimatizácie?

Áno! Výkon je hlavným parametrom pri výbere typu klimatizácie. Samozrejme obecne platí, že čím väčšiu miestnosť potrebujete chladiť či vykurovať, tým samozrejme musí byť väčší výkon klimatizačnej jednotky

Nástenné klimatizácie

Tento druh klimatizácie sa skladá z vnútornej jednotky, ktorá je umiestnená v miestnosti a z kondenzačnej (vonkajšej) jednotky, ktorá je umiestnená vonku. Tieto časti sú spojené medeným potrubím, ktoré musí byť izolované, aby nedochádzalo k tepelným stratám. V potrubí prúdi chladivo, čo je chemická zlúčenina používaná v tepelnom cykle, kde dochádza k fázovej premene plynu na chladiacu kvapalinu.

Vnútorná jednotka by mala byť umiestnená tak, aby ochladzovaný vzduch prúdil po miestnosti, ale pritom by nemali fúkať priamo na osoby v nej, keďže by mohlo dôjsť k nachladnutiu, k stuhnutiu svalov a pod. Vonkajšiu jednotku môžeme umiestniť napríklad na balkón alebo na strechu, ale aj na zem s podstavcom. Ďalej je možným riešením, že umiestnite túto jednotku na konzoly, ktoré potom môžete pripevniť k fasáde domu. Samozrejme pri výbere miesta umiestnenia vonkajšej jednotky musíte brať na ohľad aj jej hmotnosť. 

Aký výkon má mať klimatizácia?

Je dôležité, aby jednotka, ktorú si vyberiete, mala správny výkon vzhľadom na priestor, ktorý treba vychladiť alebo vykúriť. Ak bude výkon príliš veľký, klimatizácia sa bude často zapínať a vypínať. Naopak, ak bude výkon príliš malý, klimatizácia bude v prevádzke nepretržite, čo prinesie vyššiu spotrebu energie s nízkou efektívnosťou. Orientačne si výkon klimatizácie môžete vypočítať podľa m2 priestoru, ktorý treba ochladiť. Na 10 m2 klimatizovaného priestoru je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu.

Rozloha (m2)

Chladiaci výkon

do 15 m2

1,5 kW

do 20 m2

2,0 kW

25 m2 - 30 m2

2,5 kW

30 m- 35 m2

3,0 - 3,5 kW

35 m2 - 40 m2

3,5 - 4,0 kW

40 m2 - 45 m2

4,0 - 4,5 kW

45 m2 - 50 m2

4,5 - 5,0 kW


Výrobcovia klimatizácií

V našej ponuke nájdete len osvedčené značky klimatizácií. Ponúkame Vám klimatizácie svetoznámych výrobcov Daikin,Panasonic.Títo výrobcovia sú zárukou kvalitných zariadení a technológií, ktorí zaručujú bezproblémové chladenie alebo vykurovanie komerčných priestorov aj domácnosti. Ponúkané značky sú na trhu už niekoľko rokov a pravidelne investujú do nových technológií a vývoja nových vlastností. Rozhodnutie pre jedného z týchto výrobcov určite nebudete ľutovať, práve naopak - oceníte ich spoľahlivosť, výborné vlastnosti, úspornosť a celkové prevedenie.
V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.